Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tel Awiwie

Strona główna

Aktualności

Izrael wprowadza obowiązek odszkowań za odwołane i opóźnione loty

Izrael wprowadza obowiązek odszkowań za odwołane i opóźnione loty
15.06.2012

Po wielomiesięcznych dyskusjach w ramach Komisji Finansowej, Kneset, parlament Izraela, przyjął ustawę wprowadzającą wzorem państw Unii Europejskiej obowiązkowe odszkodowania dla pasażerów za odwołane lub opóźnione loty. Dotychczas odszkodowania takie przysługiwały tylko pasażerom towarzystw lotniczych krajów Unii Europejskiej na trasach do i z Europy.

Ustawa wejdzie w życie w połowie sierpnia 2012 i obejmie wszystkie loty do Izraela i z Izraela, niezależnie od początku czy celu podróży, oraz loty krajowe. Nie czyni ona rozróżnienia między lotami rejsowymi i czarterowymi, a także między biletami zakupionymi bezpośrednio w towarzystwie lotniczym a nabytymi w biurach podróży, nawet jeśli stanowią one część transakcji wiązanej (lot + hotel).

Wzorem Europy ustawa wprowadza rozróżnienie między asystą a odszkodowaniem. Asysta, czyli nieodpłatna obsługa pasażerów w postaci posiłków, komunikacji telefonicznej i faksowej z osobami trzecimi obowiązuje w przypadku lotów opóźnionych o mniej, niż dwie godziny, a w przypadku opóźnień większych lub odwołania lotu polega ona także na ewentualnym przebukowaniu biletów na inną trasę.

Odszkodowanie przysługuje za wszystkie opóźnienia ponaddwugodzinne oraz za loty odwołane i to w pełnej wysokości ceny biletu, włącznie z wszystkimi segmentami lotu. Wyłączna odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania spoczywa na towarzystwie lotniczym, niezależnie od miejsca i formy zakupu biletu.

Ustawa wprowadza także dwie regulacje wyprzedzające te, które obowiązują w Unii Europejskiej. Pierwsza z nich to obowiązek wypłaty odszkodowania w ciągu 45 dni, gdyż w przeciwnym wypadku towarzystwu lotniczemu grozi kara w wysokości 10.000 ILS (ok. 2.000 €). Druga, to wprowadzenie odszkodowania także za te loty, których planowy odlot został po zakupie biletu zmieniony tak, że skraca pobyt pasażera w miejscu docelowym.

Ustawa wyklucza składanie roszczeń jednocześnie w Izraelu i w innym państwie, w którym podobne odszkodowania obowiązują, czyli w praktyce w krajach Unii Europejskiej.

Źródło: na podstawie portalu Jerusalem Post www.jpost.com

  • http://www.eksporterzy.org
  • http://www.mg.gov.pl/node/14567
  •  HTTP://www.coie.gov.pl
Ambasada RP w Tel Avivie
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji
Yehuda Hamaccabi 79 , Tel Aviv 62300, Izrael
tel.: +48-22-6934455, +972-3-5446246, fax: +972-3-5446247, e-mail: ,
Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 8:00-16:00
Czas lokalny: